Pražírna kávy ORBIS

IMG_8753Na jilemnickém farmářském trhu můžeme ochutnat i lahodnou kávu – čerstvě upraženou v pražírně kávy Orbis v Nové Pace. Orbis, proč právě Orbis? A kde to v té Pace je? A jak to v takové pražírně vypadá? Vždycky když procházím kolem voňavého stánku pražírny Orbis, napadá mě tisíc otázek. Mnoho toho bylo o kávě, od rostlinky až po šálek, napsáno, mnoho informací lze nalézt na internetu. I o pražírně Orbis byl v nedávné době vydán článek v Jičínském deníku (29. 5. 2015). Tam například najdeme odpověď na to, proč právě Orbis. Svět. Pražírna kávy Orbis – káva z celého světa. Orbis je organizace provozovaná firmou Paradix, jejímž zřizovatelem je Sbor Jednoty bratrské. Se Sborem Jednoty bratrské je propojen i obchůdek nedaleko vlakové zastávky v Nové Pace, kde je možné /nejen/ kávu z pražírny Orbis zakoupit. V tomto obchůdku Vám i kvalifikovaně poradí, jakou kávu vybrat a jak ji připravit. V článku najdeme i odpověď na to, kolik druhů kávy Orbis aktuálně produkuje. Jsou to čtyři druhy jednodruhové arabiky, tři směsi a jedna káva bez kofeinu. Celý článek najdete na internetových stránkách Jičínského deníku. A odpovědi na další zvídavé otázky najdete dále v textu:

Jak dlouho se již pražením kávy zabýváte?

Od roku 2012.

Kolik máte zaměstnanců?

Jednoho. Ale pomáhá nám spousta dobrovolníků, a to jak v pražírně, tak i následně na různých akcích, kde kávu prezentujeme a prodáváme. Bez dobrovolníků bychom vůbec nemohli fungovat.

Jak velká je provozovna pražírny Orbis?

Je maličká, kolem 30 m2. Ten malý prostor je rozdělen na několik malých místností – sklad zelené kávy, pražička, balírna, chodba, místnost pro zaměstnance, sociální zařízení. Rýsuje se ale možnost přemístit provoz do většího neděleného prostoru. Zpracování zelených kávových zrn by probíhalo v jedné velké účelně zařízené místnosti.

Kde nakupujete kávová zrna?

Surová kávová zrna nakupujeme v Brně – na doporučení. Vše se učíme, tak si zatím necháváme poradit. Na kávových burzách, jaké se konají v Londýně nebo Hamburku, zatím nenakupujeme.

Stále produkujete 8 druhů kávy?

Ano – 4 arabiky, 3 směsi a jednu bez kofeinu. Sezónní nabídkou je aktuálně káva Nikaragua. Koupíme vždy celý pytel nějaké zajímavé kávy a ta je pak do vyprodání zásoby sezonní nabídkou, novinkou.

O kávě, způsobu zpracování zrn, ale i o přípravě kávy je možné nalézt na internetu mnoho pořadů. Co si o nich myslíte?

Jsem za ně rád, pomáhají šířit kávovou kulturu poměrně atraktivním a snadno vstřebatelným způsobem. Právě jeden takový pořad – bylo to v sérii Peklo na talíři – mě vlastně ke kávě přivedl. Mohu doporučit snad všechny pořady o kávě v internetové televizi Stream, např. v sérii Jídlo s.r.o..

Napadá Vás nějaký důvod, proč by si měl zákazník koupit spíše kávu v obchodě ve vakuovém balení, než u Vás v lokální pražírně? Vždyť u Vás si můžeme vybrat tu správnou odrůdu, která nám nejvíce chutná, nemusíme sáhnout po směsi, můžeme si vybrat stupeň pražení a tedy zvolit intenzitu chuti a vůně, můžeme si následně zvolit i hrubost/jemnost mletí kávových zrn… Proč tedy nakupovat kávu jinde?

Velký rozdíl je v ceně. Mnoho lidí upřednostní cenu před kvalitou. Navíc – v Čechách je stále nejrozšířenější způsob přípravy kávy na tzv. turka. A na přípravu takové kávy skutečně nepotřebujete čerstvě upraženou a jemně umletou kávu nějaké vybrané odrůdy.

Co si myslíte o starých kávových mlýncích po babičkách?

Jen to nejlepší. Bývají dost kvalitní, často je u nich možné nastavit i požadovanou jemnost/hrubost mletí. Jen je potřeba je před použitím vyčistit – dobré je například pomlít v mlýnku lžíci nevařené rýže a pak důkladně vyklepat.

Řekněte nám prosím, kde můžeme Vaši kávu koupit?

V obchůdku u vlakové zastávky v Nové Pace, v cukrárně a kavárně Ámos v Nové Pace, v Jilemnici na farmářských trzích (na jiné pravidelné trhy nejezdíme) a pak v několika obchodech, kam jsme začali kávu dodávat – v Jičíně, v Semilech. Kávu dodáváme i do několika restaurací. Kávu je také možné objednat přes internet – prostřednictvím našich internetových stránek. Rád bych ještě vyzdvihl, že koupí naší kávy přispíváte i na stavbu ZŠ a MŠ Brána v Nové Pace.

Jakou kávu si u Vás zákazníci nejčastěji kupují?

Nejvíce jdou na odbyt jednodruhové arabiky Brazílie a Kolumbie, snad je to proto, že se hodí pro různé způsoby přípravy kávy, a to i včetně tzv. turka. V celkovém úhrnu ale prodáme více kávy ve směsích, tu od nás odebírají některé kanceláře, restaurace a cukrárny.

Už jste někdy navštívil kávovou plantáž?

Zatím nebyla příležitost, ale je to můj velký sen.

Děkuji za rozhovor.

 

 

– Rozhovor připravila a na farmářském trhu v Jilemnici dne 18. 9. 2015 vedla Petra Fišerová –